نرم افزار سفارش مشتری

مبتنی بر یکی از انواع متدولوژی های رایج تولید نرم افزار متناسب با شرایط پروژه:

Rational Unified Process (RUP) – Rapid Application Development (RAD) – Agile – Scrum
DevOps و سایر چارچوب‌های بین‌المللی با استاندارد ISO IEEE/EIA 12207

طراحی نرم افزار سفارشی

نرم‌افزار سفارش مشتری

نرم‌افزار سفارش مشتری نرم‌افزاری است که صرفاً و اختصاصاً برای یک مشتری خاص و با توجه به نیازمندی‌های خاص او توسعه داده شده و تولید می‌گردد. نرم‌افزار سفارش مشتری دقیقاً طوری تولید می‌شود که همه جوانب کاربردی مشتری را در نظر گرفته و هیچ چیزی کمتر یا بیشتر از آن نباشد. 

مشتریان در چنین حالتی به طور کامل در جریان روند تولید نرم‌افزار قرار گرفته و از همه مراحل آن از نیازسنجی گرفته تا طراحی و تولید و استقرار و پشتیبانی کسب اطلاع می‌نمایند.

کارشناسان ما با شناسایی دقیق نیازمندی‌ها و شرایط حاکم بر هر کسب‌وکار، از طریق مطالعه دقیق جزئیات مربوط به آن کسب‌وکار، اقدام به طراحی نرم‌افزارهای سفارشی می‌نمایند به طوری که منطبق بر نیازهای آن کسب‌وکار باشد و نه تنها نیازهای اصلی آنرا بر آورده سازد، بلکه بصورت چشم‌گیری به افزایش کارایی در آن کسب‌وکار کمک کند .

در شرکت ما فرایند برنامه‌ریزی و اجرای پروژه به گونه‌ای است که برای اجرای پروژه‌های مختلف پس از انجام تحلیل‌های لازم،(بر اساس چارچوب‌های بین‌ المللی و استاندارد ISO IEEE/EIA 12207) متدولوژی اجرایی از قبیل Water Fall Model و سایر متدولوژی های رایج، زبان‌های برنامه‌نویسی و فناوری‌هایی انتخاب می‌شود که به بهترین نحو ممکن مناسب اجرای آن پروژه خاص باشد و بهترین کیفیت، کارایی و قابلیت اطمینان را به کاربر خود ارایه دهد.

تولید نرم‌افزار از اولین مراحل پیش از طراحی که شناخت سازمان است شروع و تا استقرار کامل و آموزش بهره‌برداری از سیستم را شامل می‌شود و مشاورین ما در کلیه مراحل قبل، حین و بعد از استقرار نرم‌افزار تولید شده، در کنار مشتری خواهند بود و ریسک عدم پذیرش نرم‌افزار را در سازمان به صفر می‌رساند.

شرکت رستاک سامانه ویرا آماده همکاری با سازمان‌ها و شرکت‌هاست و با هدف جلب رضایت کارفرمایان خود و با بهره گیری از توان طراحی و ارایه راه‌کار‌های نرم‌افزاری، بر آن است تا در حداقل زمان ممکن و بکارگیری دانش و تجارب موجود در شرکت، نرم‌افزارهایی منطبق با نیاز سازمان‌ها و مشتریان فراهم آورد. 

 

طراحی نرم افزار سفارشی

فاز نیازسنجی، شناخت و اشتراک گذاشتن ایده‌ها

به جرات می‌توان گفت مهمترین بخش در تولید نرم‌افزارهای سفارشی فاز شناخت، نیازسنجی و اشتراک‌گذاری ایده‌هاست. در این مرحله که نخستین مرحله از تولید یک نرم‌افزار سفارشی محسوب می‌شود، نشستی بین تیم طراحی و برنامه‌نویسان نرم‌افزار، و افراد شامل کارشناسان و مدیران صاحب‌نظر شرکت که ایده‌ها و خواسته‌های خود از نرم‌افزار را مشخص کرده‌اند، برگزار می‌شود.

در این جلسه تمامی مطالب مرتبط با کسب و کار مشتری و امکاناتی که باتوجه به شغل مورد نظر می‌توان از نرم‌افزار انتظار داشت بررسی می‌شود. تمامی ایده‌ها و نظرات از جوانب و زوایای مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرند. انتقادات و پیشنهادات مربوط به هر طرح و ایده بیان می‌شود. 

همه طرح‌های پیشنهادی بطور دقیق آنالیز می‌شود. و در نهایت ایده‌های قابل پیاده‌سازی و کاربردی مشخص می‌شوند و در آخر لیست نهایی خواسته‌ها در اختیار شرکت تولیده کننده نرم‌افزار قرار می‌گیرد.

از آنجایی که کلیه فرآیندهای بعدی تولید نرم‌افزار سفارشی به این بخش مربوط می‌شود، لذا صاحبان مشاغل و صاحب‌‌نظران شرکت باید انرژی و زمان زیادی برای این مرحله صرف کنند آن‌ها با دقت باید تمام امکاناتی که از یک نرم‌افزار توقع دارند را بصورت لیست تهیه کنند و نکات کلیدی هر آیتم از لیست را کنار آن یادداشت کنند. 

باید توجه داشت کلیه فرآیندهایی که در نرم افزار اختصاصی آنان قرار است اتفاق بیفتد در این مرحله مشخص می‌شود.

در صورتی‌که این مرحله به درستی و با دقت کامل و صرف زمان مناسب بررسی نگردد، صحت کارکرد و کارآیی نرم‌افزار سفارشی به درستی صورت نخواهد گرفت. در این میان تیم طراحی و برنامه‌نویسی نرم‌افزار باید در کنار شرکت باشد و به آنان در جهت تحقق اهداف و رویاهای‌شان مشورت دهد و آیتم‌های اساسی قابل استفاده در نرم‌افزار، در جهت کسب این اهداف را به آن‌ها معرفی کند.

تیم متخصص شرکت رستاک سامانه ویرا بطور کامل شما را در تحلیل کسب‌وکارتان و چگونگی تولید یک نرم‌افزار کاربردی برای آن همراهی خواهد کرد و لحظه‌ای شما را در این مهم تنها نخواهد گذاشت.

طراحی نرم افزار سفارشی

فاز طراحی و برنامه‌نویسی نرم افزار اختصاصی

پس از مشخص شدن خواسته‌ها و انتظارات کارفرما از نرم‌افزار اختصاصی مجموعه‌اش، کار اصلی شرکت تولیدکننده نرم‌افزار آغاز می‌شود. در مرحله طراحی، تیم طراحی و برنامه‌نویسی شرکت کار ساخت نرم‌افزار را شروع می‌کند. اولین اقدامی که تیم طراحی نرم‌افزار باید انجام دهد، طراحی بانک‌های اطلاعاتی، فیلدها، جداول و ارتباطات بین آن‌هاست.

در مرحله بعد تیم طراحی اقدامات لازم جهت جمع‌آوری و طراحی موارد فوق را انجام داد، نوبت به پیش‌طراحی فرم‌های نرم‌افزار سفارشی بر اساس طراحی دقیق بانک اطلاعاتی می‌رسد. حال باید به طراحی اصلی فرم‌های برنامه و تست ارتباطات بین فرم‌ها و کل نرم‌افزار سفارشی پرداخت. 

بعد از اینکه طراحی اصلی و تست‌های اولیه به پایان رسید باید اقدام به کدنویسی فرم‌ها و ساختار اصلی برنامه و ایجاد ارتباط بین نرم‌افزار و بانک اطلاعاتی کرد و در نهایت باید تست اولیه برنامه با ورود داده‌های فرضی صورت گیرد. پس از تست اولیه، فاز طراحی به پایان می‌رسد.

طراحی نرم افزار سفارشی

فاز پیاده‌سازی نرم‌افزار

حال نوبت به پیش‌طراحی فرم‌های نرم‌افزار سفارشی بر اساس طراحی دقیق بانک اطلاعاتی می‌رسد. حال باید به طراحی اصلی فرم‌های برنامه و تست ارتباطات بین فرم‌ها و کل نرم‌افزار سفارشی پرداخت. 

بعد از اینکه طراحی اصلی و تست‌های اولیه به پایان رسید باید اقدام به کدنویسی فرم‌ها و ساختار اصلی برنامه و ایجاد ارتباط بین نرم‌افزار و بانک اطلاعاتی کرد و در نهایت باید تست اولیه برنامه با ورود داده‌های فرضی صورت گیرد. پس از تست اولیه، فاز طراحی به پایان می‌رسد.

طراحی نرم افزار سفارشی

تست و ارزیابی

مرحله بعدی مرحله تست و ارزیابی نرم‌افزار است. در این قسمت صحت عملکرد بخش‌های مختلف نرم‌افزار ارزیابی می‌شود. علاوه بر آن صحت ذخیره‌سازی اطلاعات در بانک اطلاعاتی نیز بررسی می‌شود. 

پس از ارزیابی و تست صحت عملکرد، تمام مشکلات و کاستی‌های احتمالی برطرف می‌شوند و دوباره مرحله تست انجام می‌شود. این مرحله تا زمانی‌که نرم‌افزار به عملکرد مطلوب نرسد، ادامه می‌یابد. در آخر زمانی که بهترین عملکرد حاصل شد، به مرحله استقرار و توسعه نرم‌افزار می‌رویم.

طراحی نرم افزار سفارشی

فاز استقرار و توسعه

پس از پایان تست و ارزیابی اولیه نرم‌افزار و اتمام مراحل دیباگ و خطایابی نرم‌افزار سفارشی استقرار و تحویل آن در محیط کار نهایی انجام خواهد گرفت. 

تمرکز این بخش بر تضمین کارکرد درست نرم‌افزار برای استفادۀ کاربران نهایی نرم‌افزار است.در این نقطه از چرخۀ حیات نرم‌افزار، تمرکز روی بازخورد کاربر در خصوص تنظیم دقیق محصول، پیکربندی نرم‌افزاری، نصب و نکات مربوط به قابلیت استفاده خواهد بود .

طبیعتا در این مرحله که کاربر از نرم‌افزار استفاده می‌کند، ممکن است نیازهای جدیدی در نرم‌افزار احساس شود. جهت رفع این موارد و نیازها باید نرم‌افزار مورد نظر را گسترش و توسعه داد. توسعه نرم‌افزار باعث تکمیل و استفاده بهینه از آن می‌شود. در نهایت محصول نهایی راه رسیدن به اهداف را برای شرکت سفارش دهنده نرم‌افزار هموار و میسر می‌کند.

طراحی نرم افزار سفارشی

فاز آموزش و پشتیبانی

یکی از ویژه‌ترین و مهمترین فازها در فرآیند تولید نرم افزارهای سفارشی، مرحله آموزش و پشتیبانی از نرم افزار است. در فاز آموزش، نحوه استفاده درست از نرم افزار به کارفرما داده می‌شود و تمام توضیحات مرتبط با بخش‌های مختلف نرم‌افزار بصورت کاملا دقیق و جزء به جزء به ایشان داده می‌شود. و در نهایت نرم افزار به مشتری تحویل داده می‌شود. اما این پایان کار نیست.

 مهمترین فاز برای ماندگاری یک‌نرم‌افزار،‌فاز پشتیبانی است.‌تمامی‌نرم افزارها پس از تولید احتیاج به پشتیبانی دارند و اگر پشتیبانی به درستی صورت نگیرد نرم افزار هرچقدر هم که امکانات و قابلیت‌های متعدد داشته باشد و خوب طراحی شده باشد، در نهایت به سمت افول و زوال پیش خواهد رفت. 

باید در نظر داشت تمامی نرم افزارها نیاز به آپدیت شدن دارند و اگر پس از گذشت مدت زمانی با اشکال روبرو شوند تیم پشتیبانی به راحتی آن مورد را برطرف می‌کند.